Food Comparison
- Chocolate: $2.19 per bar vs. $3.29
- Eggs: $1.69 for a carton of eight vs. $3.29 for a carton of six
- Honey: $4.69 per jar vs. $6.69
- Milk: $2.89 per half gallon vs. $4.99
- Mustard: $1.59 per container vs. $4.69
- Olive Oil: $5.49 per bottle vs. $25.29
- Peanut Butter: $2.99 per jar vs. $6.99
- Peas: $1.09 per can vs. $2.00 per frozen bag
- Tuna: $1.55 per can vs. $4.50 per 4 oz. steak
Cheap vs. Expensive Foods: What Wins at Checkout?
Is high-priced organic peanut butter really healthier for you? We compare the nutrients and find some surprising results.